Spis treści:
Pluszowy miś to zabawka, która większości z nas kojarzy się z czasami dzieciństwa. Jesteście ciekawi jaka jest jego historia? Chcecie poznać ciekawostki z nim związane? Jeśli na co najmniej jedno z pytań odpowiedzieliście twierdząco, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy wpis.
Jak powstał pluszowy miś?
Zgodnie z jedną z teorii, pierwsze zabawki tego typu wyprodukowała założona przez Richarda Steiffa firma znajdująca się w niemieckim mieście Giengen an der Brenz. Misie wystawione przez niego na targach odbywających się w Lipsku w 1903 roku zainteresowały amerykańskich inwestorów. Fabryka Steiffa zdecydowała się wyeksportować do Stanów Zjednoczonych 3000 egzemplarzy, które rozeszły się w mgnieniu oka. Wkrótce podobne misie zaczęły szyć inne firmy zabawkarskie. Co ciekawe, firma Steiffa działa do dziś.
Druga teorii głosi, że za powstaniem pierwszego pluszowego misia stoi amerykański prezydent Teodor Roosevelt, który w 1902 roku wybrał się na polowanie. W jego trakcie postrzelony został mały niedźwiadek. Roosevelt nakazał wypuszczenie zwierzaka, a historia na ten temat została przedstawiona w formie komiksu w magazynie The Washington Post. Pewien producent zabawek — rosyjski imigrant Morris Mitchom, zainspirowany zasłyszaną historią, postanowił stworzyć pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. W ciągu kilku lat stał się on potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, która specjalizowała się w produkcji pluszowych misiów.
Wiemy już jak powstał pierwszy pluszowy miś. A jakie ciekawostki na jego temat warto znać?
- Na początku XX wieku pluszowe misie określano mianem „Bruins.” To staroangielskie słowo oznaczające niedźwiedzia brunatnego.
- Pierwsza reklama pluszowych misiów została opublikowana w magazynie „Plaything” w 1906 roku. Wtedy też po raz pierwszy zostało użyte określenie „Teddy Bear.”
- 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiony został on w 2002 roku, kiedy to przypadła setna rocznica stworzenia zabawki.
- W 1907 roku została skomponowana pierwsza piosenka na cześć pluszowego misia. Nazywała się ona „The Teddy Bear’s Picnic”, a jej autorem był J. K. Bratton.
- W 1954 roku na rynku pojawił się pierwszy pluszowy miś, którego można było prać w pralce. Za jego produkcję odpowiadała firma Wendy Boston.
- W 1985 roku w domu aukcyjnym Christie’s London odbyła się pierwsza aukcja poświęcona wyłącznie pluszowym misiom.
- W 1989 roku w Londynie odbył się pierwszy Brytyjski Festiwal Pluszowego Misia.
- Najmniejszy pluszowy miś wpisany do księgi rekordów Guinessa ma zaledwie 8,5 milimetra wysokości.
- Miś to bohater, który bardzo często pojawia się w różnych bajkach dla dzieci. Do najpopularniejszych z nich zalicza się: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Colargol czy Miś Yogi.
- Z okazji Dnia Pluszowego Misia, każdego roku pobijane są różnego rodzaju rekordy z jego udziałem. Przykładowo, w 2016 uczniowie Podstawowej Szkoły Społecznej „Niedźwiednik” w Gdańsku podjęli próbę pobicia Rekordu Polski na najdłuższą linię z pluszowych misiów. Liczyła ona 317,3 metra i składały się na nią 1833 zabawki. W 2019 ponad 300 przedszkolaków ze Słupska i okolic ustanowiło pierwszy w Polsce rekord w przytulaniu pluszowego misia. Warto wspomnieć tutaj także o akcji przeprowadzonej pod koniec ubiegłego roku przez drużynę Hershey Bears. Po strzeleniu pierwszego gola, na taflę trafiło 45 650 pluszowych misiów, które następnie zostały przekazane potrzebującym dzieciom
- Misialia to święto misia obchodzone każdego roku na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. W czasie trwającej 3 dni imprezy odbywa się wielka wystawa pluszowych misiów, a także różnego rodzaju występy artystyczne i gry związane z tą zabawką
- W latach 1957 — 2010, w Warszawie wydawany był miesięcznik dla przedszkolaków o nazwie „Miś.” Za sprawą czasopisma, rok 2007 został ogłoszony Rokiem Misia. Kulminacyjnym punktem obchodów były rodzinne pikniki odbywające się w 5 miastach Polski.