Wbrew pozorom, pluszowe misie znaleźć można nie tylko w dziecięcych pokojach. Dużym sentymentem obdarzają je również osoby dorosłe, którym bardzo często rozstać się z pluszakiem z dzieciństwa. Jak dbać o pluszowe misie tak, aby zawsze prezentowały się one estetycznie, nawet mimo upływu lat?

Jeśli potrzebujesz NOWEGO misia, zobacz naszą promocyjną ofertę! > chce nowego misia <

Czysty pluszak

Duży miś to popularny towarzysz dziecka podczas zabawy czy zasypiania. Jeżeli dziecko bawi się nim każdego dnia, warto raz na jakiś czas wyczyścić go lub uprać. Duży miś, mimo że z pozoru wygląda nienagannie, może być źródeł bakterii oraz roztoczu kurzu domowego, które to mogą w niekorzystny sposób wpływać na nasze zdrowie. Przed włożeniem dużego pluszowego misia do pralki, należy go dokładnie obejrzeć. Jeżeli w którymś miejscu jest rozpruty, powinno się go zszyć. W przeciwnym wypadku, znajdujący się we wnętrzu wielkiego misia materiał wypełni całą pralkę, sprawiając nie lada problemy z jej późniejszym umyciem. Gdy duży miś posiada elektroniczne elementy, należy je wyjąć przed czyszczeniem. Jak przekonać malucha, że wypranie misia na prezent to dobry pomysł? Najlepiej wytłumaczyć, że maskotka raz na jakiś czas potrzebuje się wykąpać lub udać się do SPA. Można również wyprać ogromnego misia pod nieobecność dziecka. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że maluch nawet nie zauważy, że jego pluszak wygląda nieco inaczej.

Jeżeli miś na urodziny uległ zabrudzeniu, na przykład podczas jedzenia czy zabawy na świeżym powietrzu, zabrudzenia można się z łatwością pozbyć przy pomocy nawilżanej chusteczki lub gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W znaczącej większości przypadków, w kilka chwil uda się pozbyć nieestetycznej plamy.

Pranie w pralce

Czy duże pluszowe misie można prać ręcznie? Nie jest to zalecane. Długie futro, z którego wykonany został pluszak, na skutek takiego czyszczenia mogłoby ulec sklejeniu, tracąc swój naturalny wygląd. Co więcej, wyprany ręcznie wielki miś bardzo długo schnie.

Najlepsze rozwiązanie to wypranie misia na święta w pralce. Pluszaka warto włożyć do specjalnego, zasuwanego na zamek woreczka na pranie. Zyskać można w ten sposób pewność, że nie ulegnie on uszkodzeniu, a pokrywające go kłaczki nie zanieczyszczą wnętrza pralki. Czym prać dużego pluszowego misia? Najlepiej do tego celu sprawdzi się delikatny proszek lub płyn do prania dziecięcych ubranek. Tego typu detergent skutecznie usuwa zanieczyszczenia, nie wywołując jednocześnie reakcji alergicznych. Pralkę należy nastawić na program prania ręcznego lub prania delikatnych tkanin. O ile wielki miś nie jest mocno zabrudzony, bez obaw można wyprać go w temperaturze 30 stopni Celsjusza. W ten sposób materiał, z którego został wykonany nie ulegnie uszkodzeniu, a jego oczka czy nosek nie odpadną.

Suszenie futra

Po wyjęciu pluszowego misia z pralki należy go dokładnie wytrzepać tak, aby przywrócić mu jego pierwotny kształt. Kolejny etap to suszenie zabawki. W słoneczne, letnie dni, ogromnego misia można rozłożyć na suszarce na pranie i ustawić ją na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Uwaga! Dużego misia nie powinno wystawiać się na pełne słońce — może on wówczas wyblaknąć. W jaki sposób suszyć taką zabawkę przy niepogodzie? W najlepszej sytuacji są posiadacze elektrycznych suszarek do ubrań. Wystarczy włożyć do nich wielkiego misia, by po chwili był on jak nosi. Osoby, które nie dysponują tego typu sprzętem, mogą rozłożyć ręcznik na stole, położyć na nim wielkiego misia i zostawić go na kilka godzin. Inne rozwiązanie to ułożenie go na kaloryferze przykrytym bawełnianymi ręcznikami. Jeśli miś na gwiazdkę ma długie włosy, pod koniec suszenia należy je delikatnie rozczesać.

Miś z elektroniką

W jaki sposób powinno czyścić się śpiewające, grające czy mówiące wielkie misie, z których wnętrza nie da wyjąć się baterii. Najlepiej wyczyścić je na sucho. Do tego celu potrzebny będzie kawałek folii spożywczej, na którą kładziemy zabawkę, posypujemy ją sodą oczyszczoną, owijamy i potrząsamy przez kilka minut. Duży miś będzie jak nowy. To dobry sposób na pozbycie się zarówno plam, jak i bakterii oraz innych zarazków.